پایگاه اطلاع رسانی دکتر فردین احمدی

مدیر مسئول انتشارات بین المللی حوزه مشق

index
مقالات

تجلی اخلاق فردی در سوره قصص  

تجلی اخلاق فردی در سوره قصص

نویسنده: دکتر فردین احمدی

چکیده مقاله:

مجموعه فضایل و رذایلی که در محدوده روابط فرد با خود و یا خدا صورت می گیرد، اخلاق فردی و به مجموعه فضایل و رذایلی که در روابطاجتماعی فرد و تعامل او با دیگران انجام می پذیرد، اخلاق اجتماعی گویند.

در سوره قصص که سرگذشت حضرت موسی و ماجراهای او با فرعون و قارون مطرح شده است، موسی و سایر افراد مطرح در سوره، با رفتارهایی اخلاقی در بعد فردی مانند: اخلاص نیت و توجه به رضای خداوند در انجام کار، دفع زشتی ها بوسیله نیکی ها، شکرگزاری،رازداری، شکیبایی در برابر مصایب معرفی گشته اند

 

ودختران شعیب نیزبا صفت حیاء معرفی شده اند، انسان با شناخت رفتار صحیح و انجام آنها، از سویی وجدان اخلاقی خویش را آسوده می کند و از سوی دیگر مورد تایید و پذیرش جامعه قرار می گیرد و از این رو سرچشمه آسایش در نهاد خود انسان جریان دارد، همچنان که منبع بدبختی ها نیز همان دنیای درون است آنچنان که می توان از ذخایر گرانبهای نیروهای باطنی برای این منظور استفاده کرد.

 

لینک ثابت به این مقاله:

https://civilica.com/doc/778291

شناسه ملی سند علمی:  ICCRT04_259

تاریخ نمایه سازی: 30 شهریور 1397

31 بازدید
تصویر نویسنده
فردین احمدی

فردین احمدی دکتری فلسفه تعلیم وتربیت و برنامه ریزی و دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث از دیار استان زنجان و در استان تهران دوران کودکی و نوجوانی را سپری و درحال حاضر در شهر کرج زندگی می کند. ایشان معلم دانشگاه و کارمند آموزش و پرورش می باشد. یکی از موفق ترین کار آفرینان جوان در عرصه فرهنگ و هنر است.فعال رسانه از دیگر فعالیت های ایشان است که طی این سالها یادداشت ها و مطالب متعددی در رسانه های معتبر منتشر شده است. کتب و مقالات قابل توجهی از ایشان به انتشار رسیده است. در حال حاضر جوانترین ناشر کشور ایران و یکی از موفق ترین مدیران نشر در کشور ایران یعنی انتشارات بین المللی حوزه مشق می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *