پایگاه اطلاع رسانی دکتر فردین احمدی

مدیر مسئول انتشارات بین المللی حوزه مشق

index
قلم شما

راهنمای تبدیل پایان نامه به کتاب _چاپخانه حوزه مشق

راهنمای تبدیل پایان نامه به کتاب

تبدیل پایان‌نامه به کتاب علاوه بر این که یک امتیاز ویژه در رزومه محقق محسوب می‌شود، باعث می‌شود تا مطالبی که مدت زیادی برای جمع آوری آن‌ها تلاش کرده‌ است، در دسترس عموم قرار بگیرند. از طرف دیگر، چاپ کتاب از پایان‌نامه به بالابردن سطح علمی و ذخایر تحقیقاتی کشور نیز کمک می‌کند.

به همین علت در آزمون دکتری نیز، امتیاز ویژه‌ای برای این موضوع در نظر گرفته شده است. اگر نمی‌دانید که چگونه پایان‌نامه خود را تبدیل به کتاب کنید، در ادامه این مطلب همراه چاپخانه حوزه مشق باشید تا با روش ساده تبدیل پایان نامه به کتاب آشنا شوید.

 

مزایای تبدیل پایان‌نامه به کتاب

با تبدیل پایان‌نامه به کتاب می‌توانید از مزایای متعددی بهره‌مند شوید. در اینجا به مهم‌ترین مزایای چاپ کتاب از پایان نامه اشاره می‌کنیم:

 • کسب امتیاز در مصاحبه دکتری
 • کسب امتیاز برای استخدام و ترفیع شغلی
 • تعلق امتیاز ویژه از معاونت پژوهشی دانشگاه
 • کسب ۲ نمره برای پایان نامه ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد
 • در دسترس قرار گرفتن مطالب علمی و ماندگاری آن‌ها
 • هزینه پایین چاپ کتاب در مقایسه با چاپ مقاله از پایان نامه

ما در چاپخانه حوزه مشق به خوبی با اهمیت تبدیل پایان‌نامه به کتاب آشنا هستیم و شرایط مناسبی را برای چاپ کتاب پایان‌نامه، برای دانشجویان عزیز فراهم کرده‌ایم. تکنسین‌های مجموعه چاپ حوزه مشق، از ابتدا تا پایان مراحل چاپ کتاب در کنار شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید: مراحل چاپ کتاب

 

آیا چاپ کتاب برای دانشجویان دکتری امتیاز ویژه محسوب می‌شود؟

در آزمون دکتری، مجموعاً ۴۰ امتیاز به بخش آموزشی و پژوهشی تعلق می‌گیرد. از این امتیازها تنها ۴ نمره به شکل مستقیم، به تألیف کتاب اختصاص دارد. به این ترتیب با تألیف کتاب از پایان نامه خود می‌توانید در هر رشته‌ای، ۴ نمره در مصاحبه دکتری کسب کنید. اما افرادی که تجربه حضور در آزمون مصاحبه دکتری را دارند به خوبی می‌دانند چاپ کتاب به صورت غیر مستقیم، در نظر اساتید مصاحبه کننده تأثیر گذار است.

در حال حاضر برای بسیاری از اساتید، اهمیت چاپ کتاب نسبت به چاپ مقاله بیشتر است. متاسفانه سالانه تعداد بسیار زیادی مقاله با کیفیت نامناسب در ایران به چاپ می‌رسند. اما چاپ کتاب، نیازمند عبور از فیلترهای متعددی است. به این ترتیب توانمندی دانشجویی که توانسته کتاب چاپ کند، از نظر اساتید بیشتر از سایرین خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چگونه کتاب خود را چاپ کنیم؟

معیارها و اصول تبدیل پایان‌نامه به کتاب

هر کسی می‌تواند پایان‌نامه خود را به کتاب تبدیل کند. با این حال برای اینکه امتیاز بیشتری از چاپ کتاب خود به دست آورید، و بتوانید از حمایت‌های انتشارات مختلف برای تبدیل پایان نامه خود به کتاب بهره مند شوید، باید معیارها و اصول تبدیل پایان نامه به کتاب را در نظر داشته باشید:

 • پایان­‌نامه می‌بایست نمره بالای ۱۸ داشته باشد
 • موضوع پایان‌نامه جدید و مورد نیاز منطقه باشد
 • موضوع مورد بررسی قابلیت فروش داشته باشد
 • قابل استفاده در تدریس باشد
 • پایان­‌نامه از لحاظ علمی غنی بوده و در جشنواره‌ها و همایش‌های علمی امتیاز کسب کرده باشد

شیوه‌نامه و فرمت تبدیل پایان‌نامه به کتاب

تبدیل پایان‌نامه به کتاب، از شیوه‌نامه و فرمت خاصی پیروی می‌کند که باید توسط همه نویسندگان رعایت شود. ما در چاپخانه حوزه مشق، کاملا با این شیوه‌نامه‌ها آشنا هستیم و در زمان چاپ کتاب از پایان نامه، از این اصول پیروی می‌کنیم. فرقی نمی‌کند که قصد چاپ کتاب یا چاپ سر رسیدرا در چاپخانه حوزه مشق داشته باشید، در هر صورت ما تلاش می‌کنیم تا با رعایت شیوه‌نامه، محصول با کیفیتی را در اختیار شما قرار دهیم. به طور کلی مهم‌ترین نکات مربوط به فرمت تبدیل پایان‌نامه به کتاب شامل موارد زیر است:

 • در فایل پایان‌نامه باید کلمات پایان‌نامه، مقاله، تحقیق، پژوهش و … به کلمه کتاب تبدیل شود.
 • عبارت استاد راهنما به استاد مشاور تبدیل می‌شود.
 • چکیده پایان‌نامه تبدیل به پیش گفتار می‌گردد.
 • بخش‌های مربوط به نتیجه‌گیری ویرایش می‌شود.
 • در پایان‌نامه از اطلاعات موردی استفاده می‌شود، اما برای تبدیل پایان‌نامه به کتاب، باید از اطلاعات کلی استفاده شود.
 • سایز کتاب چاپ شده از پایان‌نامه ترجیحاً وزیری باشد. تبدیل پایان نامه که قطع آن A4 است به قطع وزیری باعث افزایش تعداد صفحات آن خواهد شد.
 • ایجاد فهرست مناسب برای کتاب و حذف فهرست عکس‌ها، نمودارها و جداول از نسخه نهایی کتاب.

مراحل تبدیل پایان‌نامه به کتاب

اگر قصد تبدیل پایان‌نامه به کتاب را دارید، قبل از شروع مراحل چاپ کتاب، باید چند مرحله پیش‌زمینه را پشت سر بگذارید. قدم اول، مطالعه کامل پایان‌نامه توسط اساتید برجسته و مرتبط با رشته پایان‌نامه است. سپس باید نقاط برجسته پایان‌نامه مشخص شوند، تا از آن‌ها در کتاب استفاده شود.

بعد از حذف بخش‌های اضافی، نوبت به ویرایش و تکمیل مطالب باقی مانده از پایان‌نامه می‌رسد. در نهایت فایل نهایی کتاب برای چاپخانه ارسال می‌شود. این مرحله را می‌توان مرحله استخراج کتاب از پایان‌نامه نامید. شما می‌توانید به تنهایی این کار را انجام دهید یا از خدمات چاپخانه بهره مند شوید. از این مرحله به بعد، موارد تقریباً برای چاپ همه کتاب‌ها یکسان است:

 1. اختصاص شابک
 2. ویراستاری
 3. صفحه‌آرایی
 4. طراحی جلد
 5. صدور فیپا
 6. صدور مجوز پیش از چاپ
 7. چاپ و صحافی

در تمامی این مراحل کارشناسان حرفه‌ای چاپخانه جنگل، در کنار شما هستند و راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار خواهند داد. همچنین اگر با اصطلاحات مرتبط به حوزه چاپ آشنا نیستید، و برای مثال با سوالاتی مانند فیپا چیسترو به رو شده‌اید، می‌توانید از طریق دریافت مشاوره در چاپخانه جنگل، پاسخ تمامی سؤالات خود را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: شابک چیست؟

هزینه چاپ کتاب از پایان‌نامه

به‌طور کلی هزینه چاپ کتاب به فاکتورهای مختلفی مانند تعداد صفحات، سایز کتاب، جنس صفحات داخلی، نوع صحافی، نوع چاپ و … بستگی دارد. در نهایت تیراژ و تعداد کتاب‌های چاپ شده نیز بر هزینه نهایی تأثیر گذار هستند. همکاران ما در چاپخانه جنگل، راهنمایی لازم برای انتخاب جنس صفحات، نوع صحافی و نوع چاپ در اختیار شما قرار می‌دهند. تعداد صفحات نیز به حجم مطالب پایان نامه شما بستگی دارد.

در نهایت شما و انتشارات می‌توانید بر اساس پیش‌بینی خود از میزان فروش کتاب، تیراژ آن را نیز انتخاب کنید. معمولاً برای کتاب‌هایی که از پایان‌نامه چاپ می‌شود، تیراژ ۱۰۰۰ عددی را انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید با انتخاب فاکتورهای مد نظر خود، هزینه چاپ کتاب را به صورت آنلاین در چاپخانه جنگل محاسبه کنید و در نهایت سفارش خود را در هرجای ایران که باشید ثبت نمایید.

بیشتر بخوانید: چاپ کتاب بدون مجوز

چاپ کتاب از پایان‌نامه در سراسر ایران

چاپ کتاب از پایان‌نامه یا تبدیل پایان‌نامه به کتاب، یک روش عالی برای نگهداری از مطالب علمی و اشتراک‌گذاری آن‌ها با عموم مردم است. از طرفی امتیاز ویژه‌ای در مصاحبه دکتری و آزمون‌های استخدامی به حساب می‌آید و نشان‌دهنده توانایی‌های علمی فرد است. شما می‌توانید با استفاده از خدمات چاپخانه حوزه مشق در سریع‌ترین زمان ممکن، با کمترین هزینه در مقایسه با سایر همکاران، پایان‌نامه خود را تبدیل به کتابی با کیفیت کنید. در مجتمع جنگل، تمامی مراحل از اولین مرحله یعنی استخراج کتاب از پایان‌نامه، تا چاپ نهایی و انتشار کتاب، توسط تکنسین‌های حرفه‌ای و به وسیله دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود.

0 بازدید
تصویر نویسنده
فردین احمدی

فردین احمدی دکتری فلسفه تعلیم وتربیت و برنامه ریزی و دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث از دیار استان زنجان و در استان تهران دوران کودکی و نوجوانی را سپری و درحال حاضر در شهر کرج زندگی می کند. ایشان معلم دانشگاه و کارمند آموزش و پرورش می باشد. یکی از موفق ترین کار آفرینان جوان در عرصه فرهنگ و هنر است.فعال رسانه از دیگر فعالیت های ایشان است که طی این سالها یادداشت ها و مطالب متعددی در رسانه های معتبر منتشر شده است. کتب و مقالات قابل توجهی از ایشان به انتشار رسیده است. در حال حاضر جوانترین ناشر کشور ایران و یکی از موفق ترین مدیران نشر در کشور ایران یعنی انتشارات بین المللی حوزه مشق می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *