پایگاه اطلاع رسانی دکتر فردین احمدی

مدیر مسئول انتشارات بین المللی حوزه مشق

index
مقالات

بررسی خاستگاه ایجاد و رشد موضوع تحریف قرآن 

 

بررسی خاستگاه ایجاد و رشد موضوع تحریف قرآن

نویسنده: دکتر فردین احمدی

ورود  مقالات فارسیISIکنفرانسهاژورنالها  بررسی خاستگاه ایجاد و رشد موضوع تحریف قرآن

محل انتشار: چهارمین کنگره بین المللی فرهنگ و اندیشه دینی

سال انتشار: 1397

نوع سند: مقاله کنفرانسی

زبان: فارسی

مشاهده: 435

فایل این مقاله در 24 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

دریافت فایل کامل مقاله

صدور گواهی نمایه سازی

من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

BibTexEndNoteRISISITextClipboard

لینک ثابت به این مقاله:

  https://civilica.com/doc/778388

شناسه ملی سند علمی:  ICCRT04_358

تاریخ نمایه سازی: 30 شهریور 1397

 

چکیده مقاله:  اگر چه بحث در تحریف قرآن قرن هاست که اوج گرفته، ولی اگر به زمان عقب برگردیم خواهیم دید که چنین مسیله ایآغازمند است و از زمان نزول قرآن، و پس از آن مطرح نبوده، زیرا در عصر رسول خدا، حضرتش آنچنان در حفظ و کتابتقرآن تاکید داشتند که حتی توصیه ای برای عدم تحریف نیز ننموده اند.

برای یافتن خاستگاه بحث تحریف قرآن، بایدمجادلات سنی – شیعی را در این باره تبیین کنیم. مهمترین مسیله کلامی شیعه، بحث امامت بوده که موجب مباحثگوناگونی بین فریقین شده، و طی این مناظرات، داستان تحریف قرآن شکل گرفته است.

نقطه آغازین بحث عدم تحریفقرآن هم زمان با بحث صوری و سیاسی جمع قرآن صورت پذیرفته است. از جمله دیدگاه هایی که در طول تاریخ موردتوجه بوده، جمع قرآن در زمان پیامبر (ص) می باشد. بر همین اساس در این پژوهش خواهان پاسخگویی به این سوالهستیم که چه رابطه و ادله محکمی مبنی بر جمع قرآن در زمان پیامبر و عدم تحریف قرآن وجود دارد که سایر ادله موجودمبنی بر جمع آوری قرآن در زمان خلفا را باطل می کند.

نتیجه ای که در این پژوهش به دست آمد حاکی از آن است کهبا توجه به ادله، جمع و تدوین قرآن در زمان پیامبر تایید شده، و این امر منتهی به اثبات مصونیت قرآن از تحریف می گردد.

برخی از این ادله عبارتند از: حجیت بخشیدن به عدم حضور امیر مومنان در مراسم بیعت با ابوبکر، استفاده متکلمانشیعی از ماخذ سنی در مجادله با آنها، ایجاد فرقه های متعدد و تردد محدثان هر فرقه با دیگران، طرح مسیله ذکر یا عدمذکر نام اهل بیت در قرآن در مجادلات کلامی فریقین، بی توجهی به فقه الحدیث روایات موهوم تحریف، دامن زدن به بحثهای چالشی توسط غلات، سرایت روایات حوزه قرایات به حوزه تحریف.

کلیدواژه ها:  تحریف قرآن ، جمع قرآن ، اهل بیت ، بیعت ابوبکر ، قرایات

لینک ثابت به این مقاله:

https://civilica.com/doc/778388

شناسه ملی سند علمی:  ICCRT04_358

تاریخ نمایه سازی: 30 شهریور 1397

9 بازدید
تصویر نویسنده
فردین احمدی

فردین احمدی دکتری فلسفه تعلیم وتربیت و برنامه ریزی و دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث از دیار استان زنجان و در استان تهران دوران کودکی و نوجوانی را سپری و درحال حاضر در شهر کرج زندگی می کند. ایشان معلم دانشگاه و کارمند آموزش و پرورش می باشد. یکی از موفق ترین کار آفرینان جوان در عرصه فرهنگ و هنر است.فعال رسانه از دیگر فعالیت های ایشان است که طی این سالها یادداشت ها و مطالب متعددی در رسانه های معتبر منتشر شده است. کتب و مقالات قابل توجهی از ایشان به انتشار رسیده است. در حال حاضر جوانترین ناشر کشور ایران و یکی از موفق ترین مدیران نشر در کشور ایران یعنی انتشارات بین المللی حوزه مشق می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *