پایگاه اطلاع رسانی دکتر فردین احمدی

مدیر مسئول انتشارات بین المللی حوزه مشق

index
مقالات

مقایسه رویکرد معتزلیان با برخی نومعتزلیان پیرامون وحی (با محوریت نظریه تجربه دینی)

مقایسه رویکرد معتزلیان با برخی نومعتزلیان پیرامون وحی (با محوریت نظریه تجربه دینی)

 

نویسنده: دکتر فردین احمدی

 

چکیده مقاله:

جریان نواعتزالی از جریان های مهم کلامی معاصر در جهان اسلام،با تاسی از معتزلیان قدیم به دنبال احیای عقل گرایی است. مهمترینمدعای این مکتب، غیر الهی دانستن منبع وحی است. اما آیا براستی می تواناین فرقه را دنباله رو معتزلیان قدیم دانست

 

ما در این مقاله بعد از تبیین و مقایسه نظر آنها، اثبات خواهیم کرد که هرچند معتزلیان، مانند نومعتزلیان عقیده ای به سرشت زبانی نداشتند و الفاظ وکلمات قرآن را حاصل قوه بلاغت وفصاحت نبی می دانستند ولی معتقد بودند قرآن منزل، همان قرآن موجود در لوح محفوظ است نهحاصل تجربه شخصی پیامبر.

اما از جاییکه درک نمی کردند چطور کلام حقیقی را می توان در قالب الفاظ و مضامین درآورد،لذا تصورکردندقرآن مکتوب، حقایقی عاری از صورت زبانیست که پیامبر صرفا برآن، لباس زبانی خاص می پوشاند.

 

لینک ثابت به این مقاله:

https://civilica.com/doc/778185

شناسه ملی سند علمی:  ICCRT04_152

تاریخ نمایه سازی: 30 شهریور 1397

2 بازدید
تصویر نویسنده
فردین احمدی

فردین احمدی دکتری فلسفه تعلیم وتربیت و برنامه ریزی و دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث از دیار استان زنجان و در استان تهران دوران کودکی و نوجوانی را سپری و درحال حاضر در شهر کرج زندگی می کند. ایشان معلم دانشگاه و کارمند آموزش و پرورش می باشد. یکی از موفق ترین کار آفرینان جوان در عرصه فرهنگ و هنر است.فعال رسانه از دیگر فعالیت های ایشان است که طی این سالها یادداشت ها و مطالب متعددی در رسانه های معتبر منتشر شده است. کتب و مقالات قابل توجهی از ایشان به انتشار رسیده است. در حال حاضر جوانترین ناشر کشور ایران و یکی از موفق ترین مدیران نشر در کشور ایران یعنی انتشارات بین المللی حوزه مشق می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *