پایگاه اطلاع رسانی دکتر فردین احمدی

مدیر مسئول انتشارات بین المللی حوزه مشق

index
قلم شما

چاپ کتاب کودک

 

مراحل چاپ کتاب کودک | مراحل تهیه کتاب برای کودکان

قوانین متعددی برای چاپ کتاب کودک در کشور وجود دارد، دلیل این حساسیت هم بسیار واضح و روشن است. چاپ این نوع از کتاب روال کاری مختص به خودش را دارد و تمرکز یک نویسنده یا ناشر بر بخش های خاصی از چاپ کتاب مانند تصویر سازی و صفحه آرایی بیشتر است. چاپ کتاب برای کودکان را می‌توان برای رسیدن به اهدافی خاص انجام داد که این اهداف عموما آموزشی و تربیتی هستند.

در این رابطه کتاب های کودکان را می‌توان در حوزه‌هایی چون داستان، شعر، آشنایی با حیوانان، ایجاد سرگرمی، تقویت خلاقیت کودک، رشد استعداد کودک، آموزش مهارت‌های ارتباطات اجتماعی با سایر افراد و دوستان، آموزش‌های دینی به زبان ساده، آموزش‌های شناخت رنگ‌ها و اشیا و یا حتی کتاب‌های رنگ‌آمیزی و مصور تقسیم‌بندی کرد که می‌توان با چاپ کتاب کودک به تمام این موارد دست یافت.

قرار گرفتن در این مسیر مستلزم رعایت برخی موارد است. به‌عنوان مثال، صورتگری و تصویرسازی کتاب کودک بسیار ارزش زیادی دارد. مخاطب در هر سنی با یک گرافیک و تصویرگری خاصی ارتباط برقرار می کند که گرافیک رده سنی کودکان از ظرافت خاصی برخوردار است. شما می‌توانید با انتخاب ناشر حرفه‌ای و معتبر بهترین کتاب مخصوص کودکان را با نام خود به چاپ برسانید.

 

نشر الکترونیک کتاب های کودک

رشد کودکان حاضر با اینترنت و تکنولوژی گره خورده است؛ به قدری که زمان بسیار زیادی از روز یک کودک به کار با تلفن‌های همراه می‌گذرد.
با تغییر جامعه روند معرفی کتاب های کودک نیز تا حدودی تغییر کرده است و نشر نسخه الکترونیک کتاب در اپلیکیشن‌ها و سایت‌های معرفی کتاب می‌تواند بهترین گزینه برای معرفی کتاب کودک باشد.
فراکتاب، پاتوق کتاب، کتابچین، وینش از جمله پلتفرم‌های معرفی و فروش کتاب هستند که در صورت همکاری با نشر حوزه مشق، کتاب کودک شما بعد از تکمیل مراحل آماده‌سازی و اخذ مجوزها در آن‌ها قرار می‌گیرد.

اعطای حقوق مادی و معنوی کتاب

در فرایند چاپ و نشر کتاب نیاز است تا مجوزهای: شابک، فیپا، مجوز ارشاد، مجوز طرح جلد کتاب و مجوز اعلام وصول برای کتاب های کودک اخذ گردد. مراجع ذی‌ربط برای اعطای مجوز کتاب های کودک موارد بسیاری از جمله نداشتن نکات منفی در کتاب، استفاده از جملات خشن و نامتعارف برای کودکان و… را بررسی می‌کنند و در صورت نبود مشکل، می‌توان مجوزهای مربوطه را اخذ نمود. تمامی این مجوزها برای نشر و چاپ کتاب های کودک توسط انتشارات حوزه مشق انجام می‌شود و حقوق مادی و معنوی آن به صورت کامل به نویسنده کتاب تعلق می‌گیرد.

 

شابک کتاب

به‌طور خلاصه شابک، مخفف شماره استاندارد بین‌المللی کتاب بوده و به‌عنوان سیستمی به‌منظور شماره‌گذاری کتاب‌ها در سطح بین‌المللی استفاده می‌شود.

فیپا

فیپا مخفف عبارت فهرست نویسی پیش از انتشار است و عبارت است از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی کتاب پیش از انتشار و درج آن در صفحه حقوقی یا صفحه شناسنامه همان کتاب.

مجوز قبل از چاپ
قبل از شروع روند کار نشر و چاپ، کتاب برای ارشاد ارسال می‌شود تا محتوای کتاب بررسی گردد و در صورت تائید امکان ادامه روند چاپ فراهم می‌شود.

مجوز طرح جلد کتاب
بعد از طراحی طرح جلد کتاب، طرح جلد کتاب جهت اخذ مجوز برای وزارت ارشاد ارسال می‌گردد تا با قوانین ارشاد مغایرت نداشته باشد.

مجوز اعلام وصول کتاب
بعد از اتمام روند چاپ و نشر کتاب، چند نسخه از کتاب فیزیکی برای سازمان‌های مربوطه ارسال می‌گردد تا بررسی شود آیا کتابی که مراحل اخذ مجوز آن طی شده با کتابی که به چاپ رسیده مطابقت دارد؟

توزیع و پخش آنلاین کتاب کودک

بعد از شروع کرونا فرهنگ عموم مردم برای تهیه نیازهای خود و کودکانشان به استفاده از خدمات آنلاین تغییر شکل داده است و والدین ترجیح می‌دهند موارد مورد نیاز کودکانشان، از جمله کتاب را به‌صورت آنلاین تهیه کنند.
در صورت همکاری با نشر حوزه مشق توزیع و پخش کتاب شما نیز به صورت آنلاین و در فروشگاه‌ اینترنتی انتشارات حوزه مشق و وبسایت دیجی کالا انجام می‌شود.

 

چاپ و نشر کتاب کودک در هر تعدادی

چاپ 10 تا 200جلد کتاب (چاپ دیجیتال)
به‌طور معمول کتاب های کودک طرفداران بسیار زیادی دارد و فروش کتاب‌های این ژانر همیشه بالا بوده است.
اما اگر تصمیم دارید تا بازار کتاب کودک را محک بزنید و یا برای اولین بار است که تصمیم به چاپ کتاب کودک گرفته‌اید بهترین انتخاب می‌تواند چاپ و نشر کتاب در تعداد محدود و به روش چاپ دیجیتال باشد.
چاپ دیجیتال کتاب روشی است که برای چاپ کتاب در تعداد محدود از آن استفاده می‌گردد و کیفیت چاپ آن فاصله حداقلی با چاپ افست دارد.

چاپ بالای 500 جلد کتاب (چاپ افست)

زمانی که تصمیم دارید در تعداد بیش از 500 جلد کتاب را به چاپ برسانید و از فروش آن مطمئن هستید، بدون شک انتخاب روش چاپ افست کتاب مناسب‌ترین گزینه شما محسوب می‌شود.

چاپ افست کتاب روشی است که برای چاپ در تعداد بیش از 500 جلد از آن استفاده می‌گردد و کیفیت چاپ بالایی دارد.

هزینه چاپ کتاب کودک​

نمی‌توانیم یک هزینه ثابت را برای چاپ کتاب اعلام کنیم و بهترین راه دانستن هزینه چاپ برای کتاب کودک تماس مستقیم با ناشرین است. فقط دو نکته را در نظر داشته باشید! برای اینکه از هزینه کامل و ریز این نوع از کتاب مطلع شوید بهتر است به مواد و ملزومات به‌کار رفته اعم از رنگ کتاب، نوع جلد و کاغذ و حجم کتاب کودک توجه داشت. حضور رنگ‌ها و اشکال در زیباسازی و صفحه آرایی کتاب کودک نقش پررنگی دارد.

 

مشاور چاپ کتاب کودک

برای دریافت مشاوره اختصاصی چاپ و نشر کتاب کودک در نشر حوزه مشق، شماره تماس خود را وارد نمایید.

یا در یکی از پلتفرم‌های ایتا، تلگرام، واتساپ، بله، روبیکا، شاد به شماره های ۰۹۱۹۱۵۷۰۹۳۶ و ۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹ پیام بدهید.

 

نحوه محاسبه هزینه چاپ کتاب کودک

برای محاسبه هزینه چاپ و نشر کتاب از پارامترهای مختلفی استفاده می‌شود که تاثیرگذارترین آن‌ها تصویرپردازی کتاب کودک می باشد. در نتیجه برای محاسبه دقیق هزینه چاپ کتاب کودک بهتر است تا به‌صورت مستقیم با ناشرین در ارتباط باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چطور کتاب چاپ کنیم را بخوانید تا اطلاعات جامعی درباره‌ی روند و چگونگی چاپ و نشر کتاب کودک به دست آورید. برای دریافت هزینه چاپ کتاب کودک که مناسب محتوای کتاب کودک شما باشد با ما تماس بگیرید تا بعد از بررسی، از هزینه‌های دقیق چاپ کتاب کودک مطلع شوید.

 

چگونه نویسنده کتاب کودک شویم؟

شما باید برای نوشتن کتاب کودک در اولین گام با دنیای آن‌ها آشنا باشید و به شناخت درستی از کودکان برسید تا بتوانید برای آن‌ها شعر و داستان خوبی بنویسید. آشنایی با سلایق و علایق کودکان از مهم‌ترین عوامل موفقیت شما در این حوزه است.

یکی از موضوعات بسیار خوب و پرمخاطب در عصر جدید و در بین خانواده‌های ایرانی و حتی غیر ایرانی، موضوع کودک و نوجوان می‌باشد که شامل شاخه‌های بسیاری می‌شود که به‌طور مثال عبارتند از:

روانشناسی کودکان
رفتارشناسی کودکان
آموزش الفبا و خواندن و نوشتن به کودکان
بررسی روش‌های مختلف تربیت کودکان که ویژه والدین می‌باشد
آموزش زبان‌های مختلف برای کودکان و سنین پایین
کتاب نقاشی و هنری مخصوص کودکان در سنین مختلف
آموزش حرفه‌های مختلف به کودکان از جمله کار با کامپیوتر و…
کتاب‌های داستان کودک
کتاب شعر و ترانه مخصوص سنین پایین بعد از آماده‌سازی محتوای اولیه کتاب کودکانه باید به واسطه یک ناشر جهت بررسی کتاب توسط ناشر و مراجع اقدام کنید.
برای آشنایی برای چاپ کتاب داستان میتوانیدبر روی آن کلیک کنید.

بهترین انتشارات کتاب کودک کدام نشر میباشد ؟
بهترین انتشارات چاپ کتاب کودک ناشرینی هستند که تجربه و سابقه بالایی در این زمینه داشته باشند و همین طور تیمی حرفه‌ای از تصویرگران کتاب کودک را در اختیار داشته باشد. ما نیز در نشر حوزه مشق به واسط تجربه و حضور نیروهای حوزه مشق می‌توانیم بهترین خدمات ممکن برای چاپ و نشر کتاب کودک را در اختیارتان قرار دهیم.

چطور تشخیص دهیم کدام ناشر برای چاپ دیجیتال کتاب کودک خوب است؟

اگر به دنبال انتشارات برای چاپ کتاب خود هستید، حتما مقاله راهنمای انتخاب ناشر کتاب را مطالعه کرده و یا با مشاوران ما در انتشارات حوزه مشق تماس بگیرید.

تقسیم بندی گروه های سنی مختلف برای چاپ کتاب کودک
در زبان فارسی، کتاب‌های کودک بر اساس گروه‌های سنی مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. این گروه‌ها شامل گروه‌های الف، ب، ج، د و ه هستند. هنگام چاپ کتاب کودک باید مشخص شود که این کتاب برای چه گروه سنی مناسب است. توضیحات گروه های سنی کتاب در ادامه آمده است:

گروه سنی الف: این گروه سنی برای کودکانی است که تازه شروع به یادگیری حروف الفبا کرده‌اند و در حال یادگیری خواندن هستند

گروه سنی ب: این گروه سنی برای کودکانی است که می‌توانند کلمات ساده را بخوانند و در حال یادگیری خواندن جملات ساده هستند

گروه سنی ج: این گروه سنی برای کودکانی است که می‌توانند جملات ساده را بخوانند و در حال یادگیری خواندن جملات پیچیده‌تر هستند

گروه سنی د: این گروه سنی برای کودکانی است که می‌توانند کتاب‌های داستانی را بخوانند و در حال یادگیری خواندن کتاب‌های پیچیده‌تر هستند

گروه سنی ه: این گروه سنی برای کودکانی است که می‌توانند کتاب‌های پیچیده‌تر را بخوانند و در حال یادگیری خواندن کتاب‌های پیچیده‌تر هستند

ویژگی های یک نویسنده خوب برای کتاب کودک
در تمام نسل‌ها والدین فرزندان و مادربزرگ و پدربزرگ‌ها ، قصه‌ها و داستان‌هایی را برای خواب خوب و رویا دیدن فرزندانشان تعریف می‌کردند. برخی از این داستان‌ها، نسل به نسل و دهان به دهان می‌چرخید تا بالاخره جایی برای خود روی میز نویسنده‌ای پیدا کند و آن‌ها با قلم خود شروع به زنده کردن قرن‌ها خاطره شوند.

بسیاری از کتاب‌های چاپ شده در زمینه داستان و کودک ، همان قصه‌های دوست داشتنی مادران ما و مادربزرگان هستند که نویسنده‌ای خوش ذوق آن را با زبان کودکانه به شکلی زیبا به نوشتار آورده است.

نوشتن کتاب داستان کودکانه بسیار مشکل است. شما باید وارد دنیای یک کودک ۵ ساله شوید با واژه‌هایی محدود! از هزاران هزار کلمه‌ی بزرگ و کوچک شما فقط مجوز استفاده از پانصد واژه را دارید.

هر نویسنده‌ای قادر نیست برای کودک کتاب بنویسد، باید در انتخاب کتاب به نویسنده و حتی به انتشارات آن، دقت نماییم. کیفیت لغات، نوع و رنگ عکس‌های مصور و جلد زیبا و البته قیمت مناسب چیز هایی نیستند که هر ناشری بتواند به آن جامه‌ی عمل بپوشاند.

 

سوالات متداول نویسندگان کتاب
با مراجعه به صفحه نخست انتشارات می‌توانید پرتکرارترین سوالات نویسندگان را بخوانید ما در اینجا لیستی از سوالات پرتکرار مربوط به نویسندگان کتاب‌های مدیریتی، روانشناسی و انگیزشی را قرار می‌دهیم.

چطوری تشخیص بدیم یک ناشر کتاب کارش خوبه ؟
بهترین راه بررسی کتاب های چاپ شده انتشارات، سابقه کاری، تعداد مولفین همکار و نیروهای مجموعه است

چاپ دیجیتال کتاب کودک یا چاپ افست؟

انتخاب نوع چاپ برای چاپ کتاب کودک بستگی به تعداد تیراژ کتاب دارد. در انتشار کتاب کودکان باید از تصاویر جذاب با رنگ های متنوع استفاده کنید تا کودک به مطالعه کتاب علاقه مند شود. توجه داشته باشید که کیفیت تصاویر در چاپ افست بیشتر است و به همان نسبت هزینه های آن نیز بالاتر خواهد بود.

درآمد چاپ کتاب کودک چقدره ؟
در میان نویسندگان، چاپ کتاب های حوزه کودک، امکان کسب درآمدهای بیشتری را از چاپ کتاب دارد اما به همان اندازه که میتواند درآمد قابل توجهی داشته باشد سختی های خودش را دارد، هر نویسنده ای نمیتواند کتاب کودک بنویسد و چاپ کند.

مجوز خاصی برای چاپ کتاب کودک لازم است؟
خیر، اما گرفتن مجوزهای کتاب کودک به دلیل رده سنی خاصی را که شامل میشود حساسیت های زیادی را برای مراجع ذیربط دارد.

چاپ رایگان کتاب کودک هم داریم ؟
چاپ رایگان کتاب کودک در واقع تبدیل به یک وعده تبلیغاتی شده است که برخی از مجموعه ها برای جلب توجه مخاطبین خود از آن در پیام های تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

دقت کنید که اگر با چاپ رایگان کتاب از طرف یک انتشاراتی مواجه شدید حتما اعتبار آن نشر را جویا شوید تا متحمل هزینه های مازاد نشوید!

 

مشاوره چاپ و نشر کتاب کودک

برای دریافت مشاوره اختصاصی چاپ و نشر کتاب در انتشارات حوزه مشق، شماره تماس خود را وارد نمایید.

1 بازدید
تصویر نویسنده
فردین احمدی

فردین احمدی دکتری فلسفه تعلیم وتربیت و برنامه ریزی و دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث از دیار استان زنجان و در استان تهران دوران کودکی و نوجوانی را سپری و درحال حاضر در شهر کرج زندگی می کند. ایشان معلم دانشگاه و کارمند آموزش و پرورش می باشد. یکی از موفق ترین کار آفرینان جوان در عرصه فرهنگ و هنر است.فعال رسانه از دیگر فعالیت های ایشان است که طی این سالها یادداشت ها و مطالب متعددی در رسانه های معتبر منتشر شده است. کتب و مقالات قابل توجهی از ایشان به انتشار رسیده است. در حال حاضر جوانترین ناشر کشور ایران و یکی از موفق ترین مدیران نشر در کشور ایران یعنی انتشارات بین المللی حوزه مشق می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *